Kiralama sektörünün önemli oyuncuları arasında yer alan Highlift, Türkiye’deki şubeleşme faaliyetlerini tamamladıktan sonra rotasını Avrupa’ya çevirmeye hazırlanıyor. Ayrıca makine parkının yeniliğine önem veren ve bu doğrultuda yatırım yaptıklarını ifade eden Highlift Genel Müdürü Eren Yıldıztekin, kiralamanın çok hızlı yönetilmesi gereken bir organizasyon olduğunu söyledi.

2015 yılında kurulan ve kısa bir süre içerisinde kiralama sektöründe söz sahibi olan Highlift, makine yatırımlarına tüm hızıyla devam ediyor. Son olarak Makser Platform’dan 8, 10, 12, 14, 16 metre aralığında 255 adet Dingli marka akülü makaslı platform satın alan Highlift, bu teslimatla makine sayısını 700’e çıkardı. Şubeleşme konusunda da faaliyetlerini sürdüren firma, Türkiye’de; İstanbul, Ankara ve İzmir, Avrupa’da ise Hollanda şubesinden müşterilerine hizmet veriyor.

 

Hedeflere doğru emin adımlar

Highlift-HA41-RT

“Dünyada platform kiralama işi nasıl yapılır” diye uzun bir araştırma yaptıktan sonra Highlift’i kurma kararı aldıklarını ve Türkiye’nin önemli kiralama firması olmayı hedefleyerek yola çıktıklarını ifade eden Genel Müdür Eren Yıldıztekin, 2015 yılı sonunda Highlift’i kurduklarını söyledi. Yıldıztekin, “1964 yılından itibaren kiralama işiyle uğraşıyoruz. Coşkun Kardeşler Vinç’in (CKV) yüzde 50 hissedarıydık. 2015 yılında ortaklığımızı bitirdik ve Highlift’i kurduk. Highlift, bizim platform firmamız. Ürün gamımızda makaslı, akülü eklemli, dizel eklemli platformlar bulunuyor. Ayrıca forklift ve telehandler kiralaması da yapıyoruz” dedi. Highlift’in kurulduğu yıllarda kısa ve uzun vadede plan yaptıklarını ve bu planları gerçekleştirmek için yoğun çaba sarf ettiklerini kaydeden Eren Yıldıztekin, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “CVK olarak uzun yıllardan beri sektöre yön veren firma olduk. Highlift’i kurduğumuzda da 3 yıl içerisinde sektördeki en büyük beş firma, 5 yılda en büyük iki firma, 7 yıl sonra ise Türkiye’nin en büyük kiralama şirketi olacağız diye hedeflerimizi belirledik. Ayrıca Highlift’i kurarken bu işi yurt dışında da büyüteceğiz diye planlar yaptık ve 2016’nın ilk aylarında 10 adet makaslı platform satın alarak işe başladık.”

Önemli projeler

2016 yılında başladıkları makine yatırımına ara vermeden devam ettiklerine dikkat çeken Eren Yıldıztekin, şu anda makine sayılarının 700’ü geçtiğini söyledi. Yıldıztekin, “Highlift olarak sürekli olarak makine parkımıza yatırım yapıyoruz. Yaklaşık 1 ay önce Dingli’den 255 adet makine siparişi verdik. Makinelerin 150 adetini teslim aldık. 105’ini de önümüzdeki günlerde parkımıza katacağız. 255 adetlik paketin içerisinde ağırlıklı 8 ve 10 metre olmak üzere akülü makaslı platformlar yer alıyor. Ayrıca Acarlar Makina’dan yaklaşık 2,5 milyon Euro’ya yakın makine siparişi verdik. Bu makinelerin tamamını da parkımıza kattık. Tek tek makine almak yerine paket alım yapmayı daha doğru buluyoruz” dedi. Genellikle uzun zamanlı projelere makine kiraladıklarını dile getiren Yıldıztekin, şu anda 3.Havalimanı’nda özellikle 26 ve 41 metre eklemli platformlar ağırlıklı olmak üzere 250’ye yakın makinelerinin çalıştığını kaydederek konuşmasına şöyle devam etti: “Vinçcilikten geldiğimiz için eskiden kalma bir müşteri portföyüne sahibiz. Piyasa işi yapan bir firma değiliz. Uzun vadeli projelerde çalışmalarda bulunuyoruz. Türkiye’de termik santral, stat, çimento fabrikası yapan tüm firmalarla çalışıyoruz. Şu anda enerji sektöründe de ciddi işler yapıyoruz” diye konuştu.

Makine parkı 700’ü geçti

Highlift-HA426-RTJ-PRO

Highlift-HA426-RTJ-PRO

Müşterilerine yurt içinde İstanbul, Ankara ve İzmir yurt dışında ise Hollanda şubesinden kiralama hizmeti verdiklerine değinen Yıldıztekin, sektörün taleplerine göre Türkiye ve dünyanın farklı noktalarında şubeleşeceklerini söyledi ve şunları ekledi: “İstanbul’da merkez şubemizin dışında Ankara ve İzmir şubemizi açtık. Ankara’da şu anda 150 makine bulunuyor. İzmir şubemizi daha yeni açtık ama en kısa zamanda İzmir’e de 100 makine göndereceğiz. İlk etapta Türkiye’de yaygınlaşmayı hedefliyoruz. 5 yıllık süreç içerisinde ise Türkiye’de söz sahibi olup, daha sonra 2019 yılının başında Hollanda’nın dışında Avrupa’da ikinci şubemizi açmayı planlıyoruz. Bunun için şu anda ülkeleri araştırıyoruz. Açıkçası en kısa sürede Türkiye’den dünyaya açılarak tüm ülkelerde kiralama işini yapmak istiyoruz.”

Highlift olarak her yıl yüzde 50 büyümeyi hedefleyerek yola çıktıklarını ifade eden Eren Yıldıztekin, önemli projelerin durumuna göre bu büyümenin üstüne çıkabileceklerini söyleyerek şöyle konuştu: “Parkımızdaki makine sayısı şu anda 700’ü geçti. Yatırımlarımız sürekli devam ediyor. 2017 yılının son çeyreğinde yaptığımız yatırımlarla Highlift’in yüzde yüz büyümesini sağladık. Ayrıca makine parkının yeniliğine büyük önem veriyoruz. Bizim en eski makinemiz 2 yaşında. Makinelerimizin hepsi yeni. Ama uzun dönemli stratejide özellikle akülü makaslı grubunda belli bir yaştan sonrasını parkımızda tutmayacağız. Dolayısıyla Türkiye’de ikinci el pazarının oluşabileceğini düşünüyoruz ve bu pazara hakim olmak istiyoruz.”

Öncelik hizmet

Servis konusunda da oldukça başarılı bir ekibe sahip olduklarını hatırlatan Yıldıztekin, 20 kişiden oluşan teknik IMG-20171205-WA0113servis ile müşterilerine hizmet verdiklerini kaydetti. İstanbul, Ankara ve İzmir’de çalışan makinelerde oluşabilecek problemlere en geç 2 saat içerisinde müdahale ettiklerine değinen Eren Yıldıztekin, “Servis konusunda çok hassasız. Eğer müşterilerimize bu konuda katma değer katamıyorsak bizle çalışmazlar. Biz de müşterilerimize nasıl değer katarız diye düşünüyoruz. Bu yüzden servis konusunda gerekli tüm hizmeti vermeye özen gösteriyoruz. Bunun haricinde mobil servis araçlarımız da bulunuyor. Mobil ekibimiz İstanbul’da aktif olarak dolaşıyor. İşi yoksa bile belirlenen güzergahta sürekli gezici olarak aktifler. Müşterilerimizin servis talebi doğrultusunda mobil olarak kısa süre içerisinde müşterilerimize ulaşıyorlar. Tüm bunların haricinde büyük projelerde müşterilerimize oluşabilecek arızalara karşı yedek makine temin ediyoruz” diye konuştu. Ticarette ürün alırken kazanmanın önemli olduğuna da değinen Genel Müdür Yıldıztekin, makine satın almayla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Tecrübemize dayanarak bir ürün alırken kazandığımızı düşünüyorum ve o yüzden güçlü olduğumuza inanıyorum. Satın alma işleminde sadece makinenin fiyatına bakmayız. Satış sonrası hizmetlere de gerekli hassasiyeti gösteririz. Ürün gruplarına marka tercihlerimiz değişiklik gösterebiliyor. Akülü makaslı grubunda genellikle Sineboom ve Dingli ile çalışıyoruz ve markaların kalitesine inanıyoruz. Sineboom’un distribütörü Uygunlar ve Dingli’nin distribütörü Makser Platform ile uzun yıllardır işbirliği içerisindeyiz. Satış sonrasında bize en ufak bir mağduriyet yaşatmadılar. Bu firmalarla çalışmaktan sonra derece memnunuz. Bundan sonrada onlarla çalışmaya devam edeceğiz. Eklemli platform grubunda ise yüzde 95 Haulotte ile çalışıyoruz. Burada da Acarlar Makina’dan gerekli tüm hizmeti alıyoruz. Acarlar Makina da satış sonrası hizmetlerde Türkiye’nin en iyi firmalarından birisi.”

Sektör sorunları

Highlift-HaulotteKiralama ile satış arasındaki farklara değinen Yıldıztekin, kiralama yapmanın zorlu bir organizasyon olduğunun altını çizerek şunları aktardı: “Kiralama operasyonu zor bir iştir. Fakat uzun yıllardır kiralama yaptığımız için bu konuyu çok iyi biliyoruz. Operasyonu yönetmek ve kiralama yapmak bir ekip işidir. O yüzden süreçlerde yaşanan en ufak sıkıntı operasyonun tamamını etkileyebiliyor. Satışta durum böyle değildir. Satışta makineyi satarsın sonrasında süreç tamamlanır. Kiralama ise çok hızlı yönetilmesi gereken bir iştir. İşin özü şudur aslında; müşterilerimizin mevcut işlerini daha verimli hale getirmek için onlara makine kiralıyoruz.”

Son olarak sektörde yaşanan problemleri de ele alan Yıldıztekin, hırsızlık olaylarının bir hayli arttığını belirterek sorunları şu şekilde değerlendirdi: “Hırsızlık olayı son zamanlarda çok ciddi bir şekilde arttı. Bu olayın önüne geçebilmek için makinelerimize GPS cihazı bulunduruyoruz. Genelde tanımadığımız müşterilere ilk defa makine kiralarken GPS cihazını takıyoruz ve bu şekilde makineyi teslim ediyoruz. Yaklaşık 100 adet GPS cihazımız var. Ama bu da bir çözüm değil. Hırsızlık olayını önlemek için gerekli tüm önlemleri almaya çalışıyoruz. Bir başka sorunumuz ise kalifiye eleman bulamamak.

Kaynak: http://www.fmrent.com/index.php/2017/12/28/highlift-genel-muduru-eren-yildiztekin-kiralama-yapmak-ekip-isidir/